Efferalgan Vitamin C 330 mg + 200 mg, 20 tabletek musujących
Efferalgan Vitamin C jest lekiem w postaci tabletki musującej, który zwalcza objawy przeziębienia i grypy. Zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i kwas askorbowy (witaminę C). Pracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dodatek witaminy C uzupełnia jej niedobory często występujące w przebiegu chorób przeziębieniowych.
Efferalgan Vitamin C jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Dodatek witaminy C uzupełnia jej niedobory często występujące w przebiegu chorób przeziębieniowych.
Lek Efferalgan Vitamin C przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania w:
- bólu o łagodnym i średnim nasileniu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne),
- leczeniu objawowym stanów grypopodobnych i przeziębienia,
- gorączce.
Składniki
1 tabletka zawiera: 330 mg paracetamol, 200 mg kwasu askorbowego.
Substancje pomocnicze: benzoesan sodu, wodorowęglan potasu, wodorowęglan sodu, sorbitol, kwas cytrynowy bezwodny, poliwidon, dokusan sodu.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (o masie ciała powyżej 50 kg): doustnie 1-2 tabletki rozpuszczone w szklance wody, nie częściej niż co 4 godziny. Bezwzględnie nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki 12 tabletek na dobę.
- Dzieci o masie ciała 27 do 33 kg (od 8 do 12 lat*): doustnie 1 tabletka rozpuszczona w szklance wody, można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny. Maksymalnie 6 tabletek na dobę.
- Dzieci o masie ciała 33 do 50 kg (od 12 do 15 lat*): 1 - 2 tabletki rozpuszczona w szklance wody, można powtarzać co 6 godzin. Maksymalnie 8 tabletek na dobę.
*wiek został podany w przybliżeniu, jako wskazówka.
U dzieci należy zachować regularny odstęp w podawaniu dawek zarówno w dzień, jak i w nocy.
Zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi 10 mg/kg mc. powtarzana nie częściej niż co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 60 mg/kg mc. na dobę.
Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 60 mg/kg mc. i nie powinna przekraczać 2 g na dobę u osób dorosłych o masie ciała poniżej 50 kg; z przewlekłą lub wyrównaną czynną chorobą wątroby, zwłaszcza łagodna do umiarkowanej niewydolność wątroby, zespołem Gilberta; przewlekłą chorobą alkoholową; długotrwałym niedożywieniem; odwodnieniem.
U dorosłych nie stosować produktu bez zalecenia lekarza dłużej niż 5 dni w przypadku bólu, a w przypadku przeziębienia i grypy lub gorączki nie dłużej niż 3 dni. U dzieci i młodzieży nigdy nie stosować produktu dłużej niż 3 dni.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Efferalgan Vitamin C:
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na paracetamol lub chlorowodorek propacetamolu, kwas askorbowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Efferalgan Vitamin C,
- u dzieci o masie ciała mniejszej niż 27 kg,
- u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna nieskutecznie leczona choroba wątroby,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność nerek,
- jeśli u pacjenta występuje choroba alkoholowa,
- jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji) oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia,
- w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami przeciwbólowymi o działaniu agonistyczno-antagonistycznym: buprenorfiną, nalbufiną, pentazocyną,
- jeśli u pacjenta występuje kamica nerkowa, w przypadku, gdy podawane są duże dawki witaminy C (większe niż 1 g).
Ostrzeżenia
Zawiera paracetamol, aby uniknąć przedawkowania należy sprawdzić czy inne stosowane leki (wydawane na/bez recepty) nie zawierają paracetamolu. Nie stosować dawek większych niż zalecane (ryzyko bardzo ciężkiego uszkodzenia wątroby). Zaprzestać stosowania w przypadku wystąpienia wysypki skórnej lub innego objawu nadwrażliwości (paracetamol może powodować ciężkie reakcje skórne: ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielenie się naskórka, które mogą być śmiertelne). Podczas leczenia nie spożywać alkoholu ani leków zawierających alkohol (ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby). Ostrożnie stosować u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i kontrolujących zawartość sodu w diecie (tabletka zawiera 330 mg sodu). Nie stosować przy nietolerancji fruktozy (zawiera sorbitol). Zachować ostrożność w: zaburzeniach czynności wątroby, w tym zespole Gilberta, zaburzeniach czynności nerek, chorobie alkoholowej, przy nadmiernym spożywaniu napojów alkoholowych (3 lub więcej codziennie), anoreksji, bulimii, kacheksji, u pacjentów długotrwale niedożywionych, z małymi rezerwami glutationu w wątrobie (z zaburzeniami łaknienia, mukowiscydozą, zakażonych wirusem HIV, głodzonych lub wyniszczonych, z posocznicą), w odwodnieniu, hipowolemii, zaburzeniach metabolizmu żelaza, predyspozycjach do powstawania kamieni moczowych lub nerkowych.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić przed wilgocią. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
- Marka
- MagnaPharm Poland
- Działanie
- Wewnętrzne
- Podawanie
- Doustnie
- Wydawanie
- OTC
- Typ produktu
- Lek
- Indeks
- 3280202
- EAN
- 5909990337422
Ile kosztuje Efferalgan Vitamin C 330 mg + 200 mg, 20 tabletek musujących?
- 14,47 zł