Wniosek o refundację środków pomocniczych
Wniosek o refundację środków pomocniczych
Dieta dla osób aktywnych fizycznie.

Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna są podstawą zdrowego stylu życia. Prawidłowa dieta jest szczególnie ważna dla osób, które znacząco zwiększają swoją aktywność fizyczną, m.in. poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportów. Wpływa ona korzystnie na regenerację organizmu oraz ma ogromne znaczenie dla kondycji, wytrzymałości i możliwości realizacji danego treningu. Żywienie osób aktywnych fizycznie różni się od żywienia osób o siedzącym trybie życia, przede wszystkim większym zapotrzebowaniem na energię (kcal), makro – i mikroskładniki oraz potrzebą dostosowania posiłków do okresu przed i po treningowego.

Zapotrzebowanie na energię jest zależne od rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej i długości treningu. Na przykład podczas intensywnego godzinnego aerobiku możemy spalić około 500 kcal, dla porównania godzina pilatesu to spalone 180 kcal (osoba o masie ciała 60kg). Prawidłowo zbilansowana dieta przekłada się na sukces osiągany w danej dziedzinie sportu, stan zdrowia, wydolność, wytrzymałość oraz samopoczucie osób ćwiczących. Osoby ćwiczące sporty wytrzymałościowe np. bieganie będą różnić się zapotrzebowaniem na składniki odżywcze od osób wykonujących ćwiczenia siłowe. Przykładowo u maratończyka ponad 60% energii powinno pochodzić z węglowodanów, podczas gdy u osoby ćwiczącej siłowo udział węglowodanów powinien być nieco mniejszy.

Osoby uprawiające sport powinny zapewnić sobie źródło energii pochodzącej przede wszystkim z węglowodanów. W codziennej diecie powinny znaleźć się kasze (np. jęczmienna, jaglana), pseudo zboża: komosa ryżowa, amarantus, dobrej jakości pieczywo, płatki (np. owsiane, żytnie), makarony, owoce itp. Posiłki nie około treningowe powinny składać się z produktów zbożowych pełnoziarnistych i razowych, np.: ryżu brązowego. W przypadku posiłków przed treningowych tj. spożytych na mniej niż 2 godziny przed treningiem, należy zadbać, aby były one lekkostrawne i równocześnie były zastrzykiem szybko uwalnianej energii (produkty węglowodanowe o wysokim indeksie glikemicznym). W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się energetyczne owoce, szczególnie dojrzały banan czy tez biały ryż. Super sprawą będą energetyczne batony własnej produkcji, składające się z miodu, bananów, płatków owsianych błyskawicznych.

Po treningu bardzo ważne jest spożycie właściwego posiłku (maksymalnie do godziny po treningu). Powinien składać się z węglowodanów łatwo przyswajalnych i produktów będących źródłem białka, np.: koktajl składający się z dojrzałego banana, maślanki i chudego twarogu. Taki posiłek ma ogromne znaczenie dla regeneracji organizmu, gdyż ważne jest uzupełnienie zasobów glikogenu mięśniowego i wątrobowego.

W trakcie intensywnych i długotrwałych treningów wraz z potem tracimy składniki mineralne, takie jak potas, magnez. Odpowiednie ich spożycie wspiera redukcję zmęczenia i przyśpiesza osiągnięcie gotowości do kolejnego treningu. Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać odpowiednio większe ilości potasu, magnezu, cynku oraz witamin z grupy B i tych przeciwutleniających jak witamina C. Z tego względu dieta osoby aktywnie fizycznie powinna składać się z warzyw, owoców, wcześniej wspomnianych orzechów i nasion, produktów pełnoziarnistych i mięsa (o ile nie jesteśmy weganami).

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt dodany do listy ulubionych