Wniosek o refundację środków pomocniczych
Wniosek o refundację środków pomocniczych
Magnez - pierwiastek życia

Magnez to jeden z najważniejszych minerałów – bierze udział w około 300 procesach biochemicznych, zachodzących w naszym organizmie i wpływa na funkcjonowanie większości układów. Pomaga regulować poziom wapnia w kościach i zębach, wpływa na kondycję mięśni, uczestniczy w produkcji energii, odgrywa wielką rolę w metabolizmie glukozy i syntezy insuliny, jest potrzebny do utrzymania równowagi hormonalnej, ma bezpośredni wpływ na układ krążenia, w dużym stopniu wpływa na prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego.

Ile magnezu potrzebujemy

Zapotrzebowanie na magnez w organizmie zależy od wielu czynników. Więcej potrzebują osoby aktywne – pracujące fizycznie, sportowcy, ale też wszyscy intensywnie pracujący umysłowo – studenci i uczniowie. Magnez wpływa na aktywację większej ilości połączeń nerwowych w mózgu, dzięki czemu podnosi zdolność uczenia się i poprawia pamięć. Magnezu potrzebują kobiety, na każdym etapie życia.

Niedobory nasilają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także obniżają płodność i mogą grozić poronieniem. Magnez jest też ważnym czynnikiem zapobiegającym osteoporozie, dlatego o jego odpowiedni poziom powinny zadbać panie wieku okołomenopauzalnym.

Objawy niedoboru

Objawy braku magnezu są bardzo różne i często winą za ich występowanie obarczamy inne przyczyny. Warto zwrócić uwagę na następujące niepokojące symptomy: drganie powieki, bolesne skurcze łydek, drętwienie kończyn, nadmierne wychłodzenie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zwiększona próchnica, stany lękowe i depresyjne, arytmia i kołatanie serca, skłonność do kamieni nerkowych, luźne stolce, zawroty głowy, ataki migreny, astma oskrzelowa, bóle i zwroty głowy, rozdrażnienie, kłopoty z pamięcią, stany przewlekłego zmęczenia, osłabienie.

Naturalne źródła magnezu

Jeżeli zauważmy u siebie objawy niedoborów magnezu, wprowadźmy do codziennej diety produkty, w których jest go najwięcej. Jego najlepsze źródła to: kasza gryczana, bakalie, rośliny strączkowe, kakao i czekolada, ciemne pieczywo, ryby i owoce morza, szpinak, banany, sery żółte, mleko, jajka, ryż, płatki owsiane, natka pietruszki, woda mineralna zawierająca magnez.

Cenne suplementy

Choć magnez znajduje się w wielu produktach spożywczych, to nawet najlepsza dieta może nie ustrzec nas przed jego niedoborem, bo przyswajamy jedynie ok. 30-40 proc. tego cennego makroelementu. Warto uzupełnić jego poziom. Wybierzmy preparat zawierający magnez w postaci naturalnej soli: mleczanu magnezu, o bardzo wysokiej wchłanialności. Jego regularne przyjmowanie złagodzi objawy, a także sprawi, że dolegliwości ustąpią, jednocześnie może zapobiec rozwojowi poważnych chorób.

Do prawidłowego wchłaniania magnezu potrzebne są także inne elementy, przede wszystkim odpowiednia ilość witaminy B6. W połączeniu z magnezem, chroni ona układ sercowo-naczyniowy i zmniejsza zmęczenie mięśni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt dodany do listy ulubionych