Wniosek o refundację środków pomocniczych
Wniosek o refundację środków pomocniczych
Diosmektyt, czyli jak skutecznie pozbyć się biegunki? Sprawdź sposób na zwalczenie rozwolnienia i jego przyczyn!

Dokuczliwy płynny stolec, ból brzucha oraz odczuwalne osłabienie to objawy znacznie obniżające poziom komfortu i utrudniające wykonywanie codziennych, nawet prostych czynności. Co gorsza, nierzadko występują w najmniej pożądanym momencie – takim, w którym potrzebujesz być w doskonałej formie. Nie pozwól, aby biegunka pokrzyżowała Twoje plany: sięgnij po sprawdzoną substancję, słynącą ze swojego działania leczniczego, a nie tylko chwilowo wstrzymującego dolegliwości. Taką, która sprawdzi się zarówno w rozwolnieniu wywołanym przez infekcję wirusową jak i bakteryjną. Tę, którą możesz stosować w biegunce ostrej oraz przewlekłej czynnościowej. Co to takiego? Zanim się dowiesz, poznaj przyczyny biegunki: to pomoże Ci lepiej zrozumieć proces leczenia.

Skąd się bierze biegunka?

Być może wiesz już, że w Twoim układzie pokarmowym znajduje się błona śluzowa, która pełni funkcję bariery ochronnej – to właśnie ona osłania enterocyty, czyli komórki absorpcyjne kosmków jelitowych, przed patogenami1. Czasem jednak błona śluzowa ulega uszkodzeniu, którego przyczyną może być infekcja o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Patogeny niszczą wtedy Twoją ochronną warstwę: a kiedy ta zostaje uszkodzona, dochodzi do utraty elektrolitów oraz wody, co z kolei wywołuje biegunkę. Czy jednak rodzaj patogenu ma znaczenie?

Biegunka wywołana przez wirusy vs. biegunka wywołana przez bakterie. Jakie są różnice?

Biegunka ma najczęściej podłoże wirusowe lub bakteryjne (mogą ją jednak wywołać również pasożyty). W przypadku zakażeń wirusowych źródłem problemu są nierzadko rotawirusy – biegunki rotawirusowe dotyczą zwłaszcza małych dzieci, głównie w okresie jesienno-wiosennym2. W organizmie pojawiają się patogeny, które uszkadzają enterocyty, a w dodatku aktywność enzymów ulega zmniejszeniu. Biegunka wywołana w wyniku infekcji wirusowej ma z reguły dosyć łagodny przebieg. W przypadku zakażeń bakteryjnych mamy natomiast do czynienia z tak zwaną biegunką osmotyczną lub sekrecyjną, której objawem może być obecność krwi w stolcu, a nierzadko także wysoka gorączka3. Biegunki o podłożu bakteryjnym występują głównie latem, podczas gorących dni. Pamiętaj jednak, że żadnej biegunki nie należy lekceważyć – zwłaszcza u dzieci! Towarzyszące jej odwodnienie organizmu może stać się przyczyną hospitalizacji najmłodszych, a w skrajnych przypadkach: nawet zgonu.

Jak leczyć biegunkę? Sprawdź 3 połączone ze sobą sposoby!

Wiesz już, jak powstaje biegunka i dlaczego nie należy jej bagatelizować. A jak pozbyć się tej dolegliwości? Przede wszystkim kluczowe jest nawadnianie, które pomaga przywrócić równowagę w organizmie. Pij dużo wody, zwracając uwagę na jej czystość. W przypadku osłabienia, dreszczy lub podwyższonej temperatury ciała, ważny jest także odpoczynek. Regeneracja powinna przebiegać na kilku płaszczyznach jednocześnie. W celu przywrócenia pełnego komfortu, niezbędne mogą się okazać sprawdzone środki przeciwbiegunkowe: takie, które pomogą zwalczyć rozwolnienie, jednocześnie likwidując jego przyczynę. Są to na przykład leki na biegunkę, zawierające substancję czynną o nazwie diosmektyt. Co to takiego? Jak działa diosmektyt?

Diosmektyt na biegunkę – jak działa i… dlaczego działa?

Diosmektyt (glinokrzemian), który zawarty jest w niektórych preparatach przeciwbiegunkowych, pomaga w wyeliminowaniu zarówno bakterii, jak i wirusów powodujących rozwolnienia4. Takie preparaty są szczególnie polecane w sytuacji, gdy nie tylko chcesz zahamować dolegliwości, lecz także pozbyć się ich przyczyny. Jak zapewne pamiętasz, błona śluzowa to bariera ochronna w Twoim organizmie. Jeśli zostanie uszkodzona, to diosmektyt powlecze ten naturalny nabłonek, dopasowując się do niego niczym najlepszy, szczelny koc. Dzięki temu przywróci błonie śluzowej prawidłowe właściwości, ochraniając ją dodatkowo przed kolejnymi patogenami5. Fizyczna bariera, którą w przewodzie pokarmowym wytworzy lek z diosmektytem za sprawą swojej unikalnej struktury oraz specjalnej lepkości, to jednak nie wszystko. Bakterie, wirusy i toksyny zostaną związane przez diosmektyt, a następnie – wyeliminowane z organizmu wraz ze stolcem6.

Gdzie szukać leków i wyrobów medycznych, które zawierają diosmektyt?

Leki przeciwbiegunkowe dostępne bez recepty i wyroby medyczne z diosmektytem dostaniesz zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i aptekach internetowych. To jedne z tych środków, które zawsze warto mieć w swojej domowej apteczce. Dzięki dwupoziomowemu działaniu, leki i wyroby medyczne z zawartością diosmektytu mogą szybko przynieść ulgę w walce z rozwolnieniem, likwidując jego przyczynę. To sprawi, że szybciej powrócisz do zdrowia i swobodnego wykonywania codziennych czynności. Nie szukaj chwilowych rozwiązań – zadbaj o swój organizm na dwóch płaszczyznach jednocześnie: hamując i lecząc! Pamiętaj także, aby zawsze zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli objawy nie ustają – zwłaszcza mimo zastosowania leczenia przeciwbiegunkowego.

  • Charakterystyka produktu leczniczego Smecta®, 3 g, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 2021.
  • H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka, żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2016, s. 530.
  • Ibidem.
  • Charakterystyka produktu leczniczego Smecta®, 3 g, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 2021.
  • Ibidem.
  • Ibidem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt dodany do listy ulubionych