Wniosek o refundację środków pomocniczych
Wniosek o refundację środków pomocniczych
Dlaczego warto dbać o stawy?

Stawy, czyli ruchome połączenia między elementami naszego szkieletu, umożliwiają nam wykonywanie szeregu czynności wymagających ruchu – zarówno prostych, jak sięganie po sztućce czy wchodzenie po schodach, jak i tych bardziej skomplikowanych, jak wspinaczka wysokogórska czy jazda na rowerze. O tym, jak ważne są w naszym życiu sprawne stawy zazwyczaj dowiadujemy się, gdy zaczynamy mieć z nimi problemy, czy też pojawia się dokuczliwy ból stawów. Jeśli nieprawidłowo będziemy o nie dbać, możemy nabawić się bolesnych kontuzji, które znacząco mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak możemy zatem zadbać o nasze stawy na tyle wcześnie, by służyły nam w zdrowiu jak najdłużej?

Stawy – inteligentny mechanizm

Stawy przywodzą na myśl pomysłowo zaprojektowane konstrukcje, które umożliwiają poruszanie się i uprawianie różnych sportów. Dzięki ich budowie nasze kości nie ocierają się o siebie, nie zachodzą na siebie podczas ruchu i nie przemieszczają się pod wpływem ciężaru. Niestety, wraz z upływem lat, a także przez intensywny wysiłek fizyczny, stawy przestają prawidłowo funkcjonować, czemu często towarzyszy ból stawów. Chrząstki stawowe, czyli bardzo ważne elementy całego mechanizmu stawu, zużywają się w szybszym tempie, gdy nasz organizm mierzy się np. z nadwagą czy przeciążeniem spowodowanym intensywną aktywnością fizyczną. W takich przypadkach nasz organizm po prostu nie nadąża z regeneracją tkanki chrzęstnej. Na niekorzyść regeneracji chrząstki stawowej wpływają także efekty starzenia się naszego organizmu – obniżony metabolizm sprawia, że regeneracja tkanki i powrót do pełnej sprawności wymagają więcej czasu. W jesieni życia zdolności naszego organizmu do produkcji kolagenu obniżają się. Chcąc zatem cieszyć się pełną sprawnością ruchową, powinniśmy troszczyć się o zdrowie stawów w każdym wieku i nie bagatelizować ich ochrony, zwłaszcza, gdy prowadzimy intensywny fizycznie tryb życia.

Aktywność fizyczna a zdrowe stawy

Jednym z podstawowych elementów troski o sprawne stawy jest aktywność fizyczna. Co trzeba podkreślić – rozsądna aktywność fizyczna, czyli taka, która nie spowoduje zbytniego obciążenia stawów. Od treningów do upadłego znacznie korzystniejszy dla naszego organizmu będzie umiarkowany ruch, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Przykładami takiej aktywności fizycznej będzie pływanie w basenie, nordic walking czy spokojna jazda na rowerze. Uprawianie sportu pozytywnie wpływa na nasz układ kostny – pobudza produkcję płynu maziowego, wzmacnia mięśnie, które stabilizują stawy, a także poprawia ukrwienie tkanek. Co więcej, pomaga w walce z nadwagą, która nie sprzyja zdrowiu naszych stawów. W przypadku aktywności fizycznej warto także wspomnieć o podnoszeniu ciężkich rzeczy. Czynność ta sprzyja przeciążeniom stawów, dlatego w miarę możliwości starajmy się jej wystrzegać, a jeżeli nie jest to możliwe – pamiętajmy o prawidłowej postawie, ugiętych kolanach i stabilizacji sylwetki, bez pochyleń na boki i skrętów tułowia.

Dieta z myślą o stawach

Aktywność fizyczna i dieta – te dwa elementy idą ze sobą w parze, gdy mowa o pozytywnym wpływie na organizm. Z punktu widzenia poprawnego funkcjonowania układu kostno-stawowego, dobroczynny wpływ będą miały ryby, oleje rzepakowe i lniane, a także oliwa z oliwek. Produkty zawierające duże ilości wapnia i fosforu, takie, jak nabiał, również powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie. Nie zapominajmy o warzywach i owocach bogatych w witaminę C, która uczestniczy w procesie syntezy kolagenu, który stanowi ważny element struktur stawowych i zapobiega szybkiemu zużywaniu się mazi stawowej. Gdy mowa o kolagenie, warto również uzupełniać swoją codzienną dietę o suplementy na bazie kolagenu, takie, jak 4Flex (jedyny produkt na rynku zawierający kolagen Fortigel®), który wspiera stawy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt dodany do listy ulubionych